Jak malować? Od czego zacząć? Przygotowanie powierzchni. Pytania ogólne.

Należy odtłuścić mebel. W tym celu należy dobrze go umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli istnieje taka potrzeba (jest mocno zatłuszczony), warto użyć benzyny ekstrakcyjnej.
    (Nie używaj acetonu!)
Jeśli mebel ma jakieś uszkodzenia, ubytki można je uzupełnić szpachlą do drewna. Po szpachlowaniu odczekaj dobę, przeszlifuj powierzchnię i możesz przystąpić do malowania.
    Przed każdym malowaniem należy wymieszać farbę.
Najlepsze efekty osiągniesz malując pędzlem, najlepiej owalnym, z naturalnego włosia . Nakładaj tyle warstw, aż efekt będzie zadowalający ( zwykle to 1-3 warstwy).
    Aby uzyskać gładki, nowoczesny wygląd maluj wałkiem lub płaskim syntetycznym pędzlem.
Przy malowaniu na gładko należy rozwodnić farbę (trzeba będzie położyć więcej warstw farby), a ostatnią warstwę przeszlifować dla wygładzenia drobnym papierem ściernym.
    Czas schnięcia warstw to ok 30 – 60 min w zależności od warunków.
Po całkowitym wyschnięciu farby zabezpiecz mebel – woskiem albo lakierem.
    Jeśli masz opory, by samodzielnie zacząć malować, zapraszam do zapisów na warsztaty, gdzie krok po kroku dowiesz się jak rozpocząć przygodę ze stylizacją mebli
    Nie musisz. Zazwyczaj wystarczy powierzchnię tylko umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła i można malować. W przypadku bardziej zatłuszczonych powierzchni warto użyć benzyny ekstrakcyjnej w celu odtłuszczenia (ma nieprzyjemny zapach, więc dobrze przewietrz mieszkanie).
      Nie należy używać do odtłuszczania acetonu!
    Są sytuacje kiedy warto przeszlifować powierzchnię :
      • Meble z płyty lub na wysoki połysk– nie trzeba , ale znacznie ułatwi nam malowanie, gdy delikatnie przeszlifujemy papierem
    • Gdy chcemy osiągnąć nowoczesny, gładki efekt, warto przeszlifować, aby wyeliminować wszelkie nierówności
      • Łuszcząca i odpryskująca stara farba – tu warto usunąć starą powłokę
    Powierzchnię przed malowaniem zazwyczaj wystarczy odtłuścić wodą z płynem do mycia naczyń.
      Jeśli powierzchnia jest bardziej zabrudzona, warto użyć preparatu zawierającego alkohol.
    Może to być zwykły spirytus spożywczy, denaturat, benzyna ekstrakcyjna itp.
      Proszę nie używać acetonu!
    W zależności od sposobu malowania, litrowa puszka farby Annie Sloan Chalk Paint wystarcza na pomalowanie ok 13,5 m2. To średniej wielkości witryna pomalowana w środku i na zewnątrz, 2-3 nieduże komody.
      Na to jak dużą powierzchnię pomalujesz ma wpływ kolor – tzn. np. bielą Old White, Pure czy Original pomalujesz komplet 6 krzeseł, a Aubusson Blue, Duck Egg Blue itp. ok 14 krzeseł (ciemniejsze kolory maja lepsze krycie)
    Wpływ mają również warunki – jeśli jest bardzo ciepło, farba szybciej schnie i gęstnieje, więc mniejszą powierzchnię pomalujemy (swoją drogą, warto ją wtedy trochę rozwadniać).
    Wszystko zależy od tego jakim kolorem malujemy, czym malujemy, z czego mebel jest wykonany i do jakiego efektu dążymy. Jeśli mebel, który malujemy jest bardzo ciemny, lub wykonany z płyty, a my malujemy jasnym kolorem, zwłaszcza bielą, na pewno będziemy musieli położyć więcej warstw farby (ok 3 warstwy).
      Jeśli malujemy ciemnym kolorem 1-2 warstwy zwykle wystarczają.
    Przy malowaniu na gładko warto rozwodnić farbę – malujemy płaskim pędzlem lub wałkiem cienkie warstwy – musimy ich wtedy położyć więcej aby farba była zupełnie kryjąca.
      Farbą Chalk Paint możemy też wybarwiać drewno, aby nabierało koloru jak po użyciu bejcy, wtedy wystarcza jedna bardzo rozwodniona warstwa farby (nakładamy gąbką, lub bawełnianą, ściereczką).
    Farba Annie Sloan bardzo szybko schnie. Zazwyczaj wystarcza ok 30 min na wyschnięcie jednej warstwy. W upalne dni schnie nawet szybciej, jeszcze w czasie malowania, dlatego warto dodawać w te dni wody do farby, aby ułatwić sobie malowanie (pamiętaj o mieszaniu).
      Jeśli malujemy w pomieszczeniu w którym jest wilgotno i zimno, farba będzie dłużej schła, nawet 1-2 godziny.
    Kolejną warstwę farby nakładamy zawsze po wyschnięciu poprzedniej (wyjątkiem są tu oczywiście różne zabiegi stylizacyjne np. ombre, cieniowania).
      Aby zabezpieczyć farbę (woskiem lub lakierem) farba musi być całkowicie wyschnięta, dla pewności warto odczekać kilka godzin po nałożeniu ostatniej warstwy.
    Twój pędzel nie musi być drogi, ale ważne jest by był dobry gatunkowo. Wypadające włosy mogą bardzo uprzykrzyć malowanie. Sprawdź jego jakość: jeśli kilkukrotnie pociągniesz za włosie ręką i część włosów będzie zostawała w Twojej dłoni po każdym pociągnięciu, sugeruję wybrać inny pędzel.
      Ja najbardziej polecam pędzle Annie Sloan. Jeśli chodzi o kształt jaki wybierzemy, to wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Najczęściej polecanym pędzlem jest pędzel owalny Annie Sloan z naturalnego włosia. Używamy go jeśli chcemy nadać malowanemu przedmiotowi artystycznego wyglądu. Widać, że mebel nie jest masowo produkowany, a został pomalowany ręcznie. Takie narzędzie ułatwi nam malowanie strukturalne, z widocznymi pociągnięciami pędzla.
    Jeśli zależy nam na gładkim wykończeniu, delikatnie rozwadniamy farbę i używamy pędzla płaskiego, syntetycznego.
      Można malować również wałkiem, jednak do tego celu należy mocniej rozwodnić farbę.
    Jeśli pracujesz na nowym, czystym i nie zabezpieczonym drewnie, istnieje ryzyko, że drewno będzie zażółcało farbę, zwłaszcza w miejscach gdzie są sęki. Aby tego uniknąć warto zabezpieczyć powierzchnię bezbarwnym lakierem lub szelakiem.
    Nie polecam tego sposobu, chyba, że do osiągnięcia dekoracyjnych spękań na meblu.
      Użycie suszarki może spowodować, że farba popęka, malowana powierzchnia będzie miała przebarwienia, a po woskowaniu będzie się nierównomiernie błyszczała. Jeśli naszym zamiarem nie jest osiągnięcie takich efektów, polecam cierpliwie czekać, aż farba wyschnie.
    Na szczęście proces ten nie trwa długo, jeśli jest ciepło, to ok 30 min. Czas schnięcia wydłuża się jeśli w pomieszczeniu w którym malujemy meble jest chłodno i/lub wilgotno.
    Aby osiągnąć nowoczesne, gładkie wykończenie mebla, warto przed malowaniem przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym (granulacja 180-240), aby uniknąć nierówności, grudek, które mogą wyjść spod farby na późniejszym etapie.
      Do malowania na gładko należy rozwodnić farbę (jeśli dodasz za dużo wody – nie przejmuj się, wystarczy pozostawić otwartą puszkę – nadmiar wody wyparuje).
    Malujemy syntetycznym płaskim pędzlem lub wałkiem, przy malowaniu rozwodnioną farbą należy położyć więcej warstw, aby całkowicie pokryć mebel farbą.
      Aby powierzchnia była zupełnie gładka – ostatnią warstwę farby należy przeszlifować drobnym papierem ściernym – granulacja nawet 400 ( a przynajmniej 240).
    Mebel odpylamy ( ja używam do tego celu odkurzacza i włochatej ścierki do kurzu) i można zabezpieczyć woskiem lub lakierem.
    Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. To zależy pod efektu, jaki chcemy osiągnąć. Niektórzy w ogóle nie rozcieńczają farby wodą, inni robią to tylko w stopniu minimalnym.
      Jeśli już decydujemy się, aby farbę rozcieńczać, warto to robić stopniowo i sprawdzać, czy dobrze się farba rozprowadza i czy uzyskujemy pożądany efekt. Jeśli farba kapie z pędzla, oznacza to, że przesadziliśmy z ilością wody. Na szczęście nic straconego, wystarczy pozostawić otwartą puszkę, woda naturalnie wyparuje.
    Dokładne uchwycenie odcienia koloru na ekranie monitora może nie być łatwe, ponieważ monitor może przekłamywać kolory. Zachęcam do odwiedzenia pracowni, gdzie na żywo można obejrzeć wzorniki kolorów, zobaczyć jak każdy kolor wygląda po woskowaniu, jak po lakierowaniu, a jak po użyciu wosków stylizacyjnych: brązowego Dark Wax, białego White Wax i czarnego Black Wax Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz odwiedzić mojej pracowni, polecam zakupić wzornik, Kartę Kolorów na którym znajdują się kartoniki pomalowane poszczególnymi kolorami (nie są to wydruki komputerowe), więc nie ma mowy o przekłamaniu kolorów. Można również zamówić farby Annie Sloan w mniejszej pojemności 120 tzw testerlink. Farby Annie Sloan można dowolnie mieszać tworząc własne unikatowe kolory.
    Nie ma potrzeby szlifować mebla przed malowaniem, wystarczy go odtłuścić – umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli mebel jest mocniej zatłuszczony, warto go umyć benzyną ekstrakcyjną.
      Meble wykonane na wysoki połysk lub z płyty mdf można delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym, wtedy łatwiej będzie nam nakładać pierwszą warstwę farby. Nie jest to jednak niezbędne – i bez tego zabiegu uda nam się pokryć powierzchnię farbą.
    Może się jednak zdarzyć, że będzie trzeba usunąć papierem ściernym odpryskującą, łuszczącą się starą farbę, rdzę czy inne zanieczyszczenia.
    Jedną z podstawowych właściwości farb Chalk Paint jest ich znakomita przyczepność do różnych powierzchni. Bez problemu pomalujemy nimi meble z płyty.
      Powierzchnię tak samo jak drewnianą należy dobrze umyć, odtłuścić. Aby ułatwić sobie pracę, można mebel przetrzeć papierem ściernym, aby zmatowić powierzchnię. Nie jest to jednak niezbędny zabieg.
    Należy jednak mieć na uwadze, że zwykle pomalowanie płyty mdf wymaga położenia około jednej warstwy więcej farby niż podczas malowania drewna.
    Odbycie warsztatów nie jest niezbędne do podjęcia próby samodzielnego malowania.
      • Zawsze służę radą i pomocą, można również posiłkować się książkami Annie Sloan (na początek polecam Kolorowe pomysły na dekorację mebli) . Do wielu rzeczy można dojść metodą prób i błędów.
     
      Na warsztatach pomagam ich uniknąć, malowanie staje się łatwiejsze, wiemy jak się do niego zabrać. Służę swoim doświadczeniem i pomagam rozwiać wiele wątpliwości. Osobom, które już miały do czynienia z farbami kredowymi pomagam uporządkować ich wiedzę, nauczyć się nowych technik stylizacyjnych. Uczestnicy dzielą się wiedzą również między sobą.
    Zdecydowanie łatwiej zacząć przygodę z malowaniem pod okiem osoby, która ma doświadczenie w tej dziedzinie, niż samodzielnie szukać odpowiedzi na pytania, które się zawsze rodzą podczas „zabawy z farbami”. Warsztaty warto odbyć, zwłaszcza jeśli się chce pomalować coś więcej niż tylko jedną komodę na gładko.
      Na warsztaty zapraszam do mojej pracowni mieszczącej się w Piasecznie.
    Terminy warsztatów znajdziecie tu
    Nie ma potrzeby szlifować powierzchni.Farby Annie Sloan pozwalają nam wielokrotnie przemalowywać mebel bez konieczności usuwania poprzednich powłok.
      Myjemy mebel i ponownie malujemy!
    Jedną z najważniejszych cech farb Annie Sloan Chalk Paint jest to, że nie ograniczają naszej twórczości do jednorazowego pomalowania mebla.
      Możemy wielokrotnie przemalowywać nasze meble i ponownie zabezpieczać woskiem bez ryzyka odpryskiwania farby.
    Kolor Graphite z palety Annie Sloan nie jest czysto czarny, jest to miękki , wyrafinowany kolor, jak nazwa wskazuje grafitowy.
      Aby kolor był ciemniejszy, możemy użyć do zabezpieczenia czarnego wosku Black Wax – nawet bez użycia wosku bezbarwnego, który wyraźnie przyciemni i pogłębi barwę.
    Możemy również przed pomalowaniem powierzchni kolorem Graphite położyć warstwę farby Aubusson Blue, ewentualnie dodać odrobinę tego koloru do Graphite – wtedy kolor będzie głębszy.
    Annie Sloan posiada w swej palecie trzy rodzaje bieli:
      Original - Ciepły, trochę kremowy, tradycyjny biały.
        Pure - Chłodny, czysty biały, doskonały dla nowoczesnych wnętrz.
          Old White- Stara biel przełamana kroplą szarości –  chłodny odcień bieli.
        Biel należy dobrać do naszego wnętrza. Jeśli dobrze czujemy się w ciepłych kolorach, idealna dla nas będzie lekko waniliowa biel Original.
          Jeśli mieszkanie urządzone mamy w chłodniejszych kolorach, szarościach, sugeruje wybrać Old White lub Pure, przy czym  Pure lepiej sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.