Zabezpieczanie powierzchni – woski.

Jedna warstwa wosku jest wystarczającym zabezpieczeniem mebla, natomiast ja polecam nakładać 2 warstwy w odstępach dobowych.
    W ten sposób unikniemy niedowoskowania powierzchni, zwłaszcza jeśli nie mamy w tym wprawy.
Jeśli mebel będzie mocno eksploatowany, warto po kolejnej dobie położyć jeszcze 3 warstwę wosku. Więcej warstw nie ma potrzeby kłaść, ponieważ każda następna będzie rozpuszczała poprzednią . Pędzel przyda nam się szczególnie do ornamentów, mocno zdobionych mebli i wszelkich zakamarków.
    Wosk nakładamy bardzo cienkimi warstwami, mając w pogotowiu bawełnianą ścierkę lub ręcznik papierowy, którymi usuniemy jego nadmiar.
Pędzel jest bardzo wygodnym narzędziem do nakładania wosku, szczególnie dobry jakościowo.
    Nie trzeba jednak od razu inwestować w drogie narzędzia. Do nałożenia wosku wystarczy nam zwykła gąbka kuchenna lub niepyląca bawełniana ścierka.
Jeśli jednak planujecie pomalować więcej mebli, zwłaszcza jeśli mają ornamenty, polecam owalne pędzle Annie Sloan z naturalnego włosia.
Bezpośrednio po nałożeniu wosku, lub następnego dnia polerujemy woskowaną powierzchnię.
    Najlepiej użyć do tego celu bawełnianej, niepylącej ścierki, ręcznika papierowego, również niepylącego, lub ścierki z mikrofibry.
Można to robić, ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy wypolerować ostatnią warstwę wosku.
Zawsze najpierw kładziemy wosk bezbarwny Clear Wax dokładnie, na CAŁY mebel, następnie gąbką, bawełnianą ścierką lub pędzlem nakładamy wosk brązowy Dark Wax lub czarny Black Wax (możemy to zrobić bezpośrednio po nałożeniu wosku bezbarwnego, lub kolejnego dnia).
    Z ciemnymi woskami pracujemy na małych obszarach.
Pod ręką mamy zawsze czyste, bawełniane ścierki lub ręczniki papierowe, którymi usuwamy nadmiar ciemnego wosku.
    Wosk powinien wejść we wszystkie szczeliny, nadmiar który znajduje się na zewnątrz ściągamy.
Jeśli uznamy, że kolor jest zbyt ciemny, na gąbkę lub czystą bawełnianą ścierkę nabieramy odrobinę wosku bezbarwnego i pocierając rozjaśniamy powierzchnię (w dalszym ciągu używamy również czystych ścierek lub ręczników papierowych do zdejmowania nadmiaru wosku z powierzchni). Pracujemy w ten sposób, aż równomiernie pokryjemy woskiem cały mebel.
    Na koniec polerujemy – bawełnianą ścierką, ręcznikiem papierowym lub ścierką z mikrofibry.
Pamiętaj, że woski stylizacyjne potrzebują więcej czasu na utwardzenie się – nawet ok 7 tygodni.
Biały Wosk White Wax jest woskiem stylizacyjnym, nakładamy go za pomocą pędzla, gąbki kuchennej lub niepylącej bawełnianej ścierki.
    Nie ma potrzeby woskować powierzchni woskiem bezbarwnym Clear Wax przed położeniem wosku białego (należy to zrobić, jeśli kładziemy woski ciemne).
Jeśli chcemy użyć białego wosku, warto malować strukturalnie, tak aby były dobrze widoczne pociągnięcia pędzla.
    Wosk biały świetnie się sprawdzi na kolorach mocnych, ciemnych, na meblach bogato zdobionych – woski stylizacyjne „lubią” szczeliny. Pięknie się prezentują, jeśli powierzchnia jest chropowata, ma dużo zakamarków, ornamentów.
Na gładkiej powierzchni też zobaczymy efekt nałożenia wosku białego - rozjaśni kolor bazowy, spowoduje, że będzie miał on chłodniejszą tonację.
    Po skończonej pracy polerujemy powierzchnię.
Pamiętaj, że woski stylizacyjne potrzebują więcej czasu na utwardzenie się – nawet ok 7 tygodni.
Ja zawsze polecam próbowanie różnych produktów. Nie widzę przeciwwskazań do robienia testów, choć niestety nie możemy dać gwarancji jak zachowają się produkty innych marek.
    Annie Sloan opracowała swoje woski specjalnie dla swojej linii farb Chalk Paint.
Ja testowałam inne woski dostępne na rynku i zawsze wracałam do wosku Annie Sloan – ma on najmniej wyczuwalny zapach i przyjemną, łatwą w użyciu konsystencję, a po utwardzeniu się daje satysfakcjonującą ochronę dla malowanej powierzchni.
    Podczas używania innych wosków może się zdarzyć, że będą one zdejmowały farbę z mebla, lub zażółcały farbę – podczas używania wosków Annie Sloan takie rzeczy nie zdarzają się.
Wosk ma zapach delikatnej pasty do butów (to jest moje skojarzenie). Nie jest to bardzo intensywny zapach, oczywiście można woskować w domu, jednak sugeruję wywietrzyć pomieszczenie po skończonej pracy, zwłaszcza, że przez pierwsze 12 godzin po woskowaniu ulatnia się alkohol, który został użyty w wosku, aby zmiękczyć jego konsystencję.
Wosk zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniami, tworzy barierę dla wody.
    Jeśli nie zabezpieczymy powierzchni i ją np. zabrudzimy, powierzchnia będzie prawdopodobnie nie do odratowania – trzeba będzie ponownie pomalować mebel.
Bez zabezpieczenia możemy pozostawić przedmioty znajdujące się na zewnątrz, jak np. donice na kwiaty – farba naturalnie zapiecze się na słońcu – lub przedmioty mało eksploatowane, czy takie, których na co dzień nie dotykamy i możemy je czyścić na sucho – jak np. świeczniki, żyrandole itp.
    Meble z których na co dzień korzystamy należy zabezpieczyć woskiem lub lakierem.
Nie ma potrzeby szlifować powierzchni przed woskowaniem, chyba, że mebel ma być wykończony nowocześnie, na „gładko”, wtedy przed nałożeniem wosku warto przeszlifować powierzchnię drobnym papierem, granulacja ok 400, lub jeśli nie ma ryzyka przedarcia sie do oryginalnego koloru, granulacja 240 wystarczy.
    Pomiędzy kolejnymi warstwami wosku warto powierzchnię wypolerować bawełnianą ściereczką.
Zgodnie z zaleceniami producenta, zaleca się nabyć 1 puszkę wosku na 1 L farby Annie Sloan.
    W praktyce jednak 500 ml wosku wystarcza na dużo większą powierzchnię, przynajmniej na 2L farby.
      Wszystko zależy od sposobu woskowania i ilości warstw wosku jaką kładziemy.
Jeśli woskowana powierzchnia jest lepka, prawdopodobnie została użyta zbyt duża ilość wosku.
    Zgodnie z zasadą „wosk rozpuszcza wosk” można naprawić taką powierzchnię kolejną warstwą wosku (tym razem bardzo cienką), a nadmiar ścieramy czystą bawełnianą ścierką. Nakładamy i ścieramy, aż usuniemy nadmiar. Powierzchnia powinna być satynowa w dotyku.
Smugi, czy plamy mogą pojawić się w miejscach w których położyliśmy za grube warstwy wosku.
    Jeśli dotkniesz tych miejsc, zauważysz, że powierzchnia jest lepka.
Ponieważ wosk rozpuszcza wosk, aby usunąć plamy, nakładamy kolejne warstwy wosku (będzie nam potrzebna spora ilość czystych bawełnianych ścierek). Po każdej nałożonej warstwie ścieramy nadmiar bawełnianymi ścierkami.
Wosk bezbarwny Clear Wax zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wody czy zabrudzeń.
    Wosk Brązowy Dark Wax ma za zadnie nie tylko zabezpieczyć mebel, ale używamy go do stylizacji – postarzenia powierzchni. Wosk brązowy zmienia kolor bazowy, ociepla barwę i przyciemna, w zależności jak dużo wosku użyjemy, różne efekty możemy osiągnąć - możemy go pozostawić tylko w zakamarkach ornamentów, a możemy nim zrobić wzór imitujący słoje drewna.
Wosk czarny Black Wax działa na takiej samej zasadzie jak wosk brązowy, z tym, że nie ociepla koloru. Malowany mebel pozostaje w chłodnej tonacji.
    Pamiętaj, aby zawsze przed położeniem wosku brązowego, czy czarnego kłaść wosk bezbarwny – wtedy możemy stymulować ilość nałożonego wosku ciemnego, a w razie potrzeby go nawet usunąć.
Wąskiem brązowym możemy również barwić surowe drewno – wtedy nie ma potrzeby kłaść wosku bezbarwnego.
Producent nie zaleca podgrzewania wosku, przechowujemy go w temperaturze pokojowej, w której wosk pozostaje w konsystencji stałej.
Po nałożeniu zbyt dużej ilości wosku powierzchnia staje się lepka, wosk może się nawet rolować, mogą pojawić się ciemniejsze, jakby mokre plamy.
    Aby usunąć nadmiar wosku należy nałożyć jeszcze jedną cienką warstwę wosku - trzeba przygotować kilka czystych bawełnianych ścierek i na bieżąco wycierać nadmiar wosku. Wosk rozpuszcza wosk, dlatego kładąc nową warstwę rozpuszczamy tą, którą nałożyliśmy w nadmiarze, po takim potraktowaniu mebla powierzchnia powinna być satynowa w dotyku.
Jeśli pamiętaliśmy o podstawowej zasadzie: zawsze przed nałożeniem ciemnego wosku nakładamy wosk bezbarwny Clear Wax – nasz mebel jest do uratowania.
    Wystarczy na czystą bawełnianą ścierkę lub gąbkę kuchenną (musimy ich mieć kilka) nakłożyć odrobinę wosku bezbarwnego i pocierając powierzchnię mebla będziemy rozpuszczać nadmiar wosku ciemnego, powierzchnia będzie robiła się coraz jaśniejsza.
Dodatkowo zawsze pod ręką mamy czyste ścierki lub ręczniki papierowe, którymi usuwamy rozpuszczony wosk. Rozjaśniamy powierzchnię stopniowo, równomiernie, aż osiągniemy pożądany efekt.
Jeśli nie położyliśmy Wosku Clear Wax przed położeniem ciemnego wosku stylizacyjnego, prawdopodobnie nasz mebel jest nie do odratowania.
    Jeśli to świeża sprawa, możemy jeszcze próbować się ratować bezbarwnym woskiem – próbujemy nim rozpuścić ciemny wosk (nakładamy bezbarwny wosk na bawełniana ścierkę lub gąbkę i pocieramy powierzchnię, czystymi ścierkami lub ręcznikiem papierowym co chwilę przecieramy powierzchnię i ściągamy rozpuszczony wosk).
Niestety, ale prawdopodobnie ciemny wosk nam wybarwił – na stałe przyciemnił kolor (zadziałał jak bejca na surowym drewnie).
    W takim przypadku pozostaje nam tylko ponowne pomalowanie mebla i użycie wosku zgodnie z zaleceniami – najpierw wosk bezbarwny, następnie ciemny.
Woski nadają się tylko do zabezpieczania mebli znajdujących się wewnątrz domu.
    Woski (nie tylko Annie Sloan) nie są odporne na silne działanie warunków atmosferycznych.
Mebel nawet postawiony pod zadaszeniem, ale wystawiony na bezpośrednie działanie słońca również nie powinien być zabezpieczony woskiem – wysoka temperatura rozpuszcza wosk.
    Meble, które trzymamy poza domem zabezpieczamy lakierem do stosowania na zewnątrz.
Wosk potrzebuje czasu do pełnego utwardzenia się ok 4 – 5 tygodni (woski stylizacyjne nawet 7 tygodni).
    Jeśli koniecznie musimy użytkować mebel przed upływem tego czasu, należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić, porysować powierzchni. Pod kubki zawsze kładziemy podkładki, nie stawiamy na meblu żadnych ostrych, ciężkich przedmiotów, uważamy aby nie obcierać mebla itp.
Jeśli pamiętaliśmy o podstawowej zasadzie: zawsze przed nałożeniem ciemnego wosku nakładamy wosk bezbarwny Clear Wax – jest duża szansa, że uda nam się usunąć ciemny wosk w całości.
    Wystarczy na czystą bawełnianą ścierkę lub gąbkę kuchenną (musimy ich mieć kilka) nałożyć odrobinę wosku bezbarwnego i pocierając powierzchnię mebla rozpuszczamy ciemny wosk. Dodatkowo zawsze pod ręką czyste ścierki lub ręczniki papierowe, którymi usuwamy rozpuszczony wosk.
Jeśli wosk ciemny zaczniemy usuwać bezpośrednio po jego zastosowaniu, jest większa szansa na usunięcie go w całości. Problem mogą stwarzać liczne ornamenty, czy zagłębienia – do usunięcia wosku z tych miejsc warto użyć pędzla.
    Problem pojawia się jeśli zapomnieliśmy o położeniu wosku bezbarwnego przed nałożeniem wosku ciemnego. Wtedy farba nam się na stałe wybarwi i kolor prawdopodobnie nie do odratowania. Można jednak ponownie pomalować mebel.
Dlatego dla zapominalskich radzę, aby nakleić karteczkę na wosku z przypomnieniem o nałożeniu wosku bezbarwnego.
Wosk ciemny, brązowy Dark Wax i czarny wosk Black Wax można nakładać bezpośrednio po nałożeniu wosku bezbarwnego, a także następnego dnia lub nawet po kilku dniach.
    Należy mieć pod ręką wosk bezbarwny Clear Wax i czyste ścierki, aby w razie potrzeby usuwać nadmiar wosku ciemnego.
Polecam zawsze nakładać 2 warstwy wosku bezbarwnego przed nałożeniem wosku ciemnego – łatwiej jest wtedy regulować ilość wosku stylizacyjnego na meblu.